Sojusz Lewicy Demokratycznej w Zgierzu   SLD Zgierz
SLD
m. Zgierz
gm. Zgierz
Aleksandrów Łódzki
Porady prawne
Kontakt
Aktualizacja:
 17 styczeń 2017 

Od dnia 23.06.2012r.
zarejestrowano wizyt:
M8B Counter v1.2

268

12 WRZEŚNIA 2012r. Rok XXII Nr 37 (874) Drukuj Email

 

Zakończenie Lata w Zgierzu
 
W dniach 15-16 września 2012 r. Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek serdecznie zaprasza na "Zakończenie Lata 2012 Zgierz"
 
100-LECIE HUFCA ZHP ZGIERZ
15.09. (sobota) w godz. 14.00-20.00
Park Miejski im. T. Kościuszki (ul. Piątkowska)
 
Harcerze i Instruktorzy zapraszają na "Dzień Harcerza"
- Apel Hufca ZHP
- Pokaz Musztry Paradnej oraz Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej ZHP z Uniejowa
- Pokaz Motorów z udziałem Zgierskiej Grupy Motocyklowej "Czarne Orły"
- Pokaz Ratownictwa Medycznego HGR i HKR "Adrenalina", Państwowa Straż Pożarna
- Koncert oraz pokaz tańca nowoczesnego - Harcerski Zespół Artystyczny "KRAJKI"
- Pokaz samoobrony
- Rozstrzygniecie konkursów, zawodów - wręczenie nagród
- Wspólne koncertowanie
 
Punkty harcerskie:
• gra w ramach projektu Bush Tactics • robienie masek gipsowych na twarz
• malowanie twarzy farbami • robienie dużych baniek mydlanych • kuchnia polowa
• papieroplastyka • zabawy z chustą animacyjną • zabawy ruchowe
• duże gry planszowe • namiot artystyczny - piosenki, gra na gitarze, jamby
• pokaz i wystawa Zgierskiej Grupy Motocyklowej "Czarne Orły" • ściana malunku
• pływanie żaglówką po Stawie Miejskim • rozsyłanie logo Hufca przez bluetooth’a
• księga pamiątkowa • malowanie kredą
 
Zajęcia sportowe:
- park linowy
- turniej piłki siatkowej - Hufiec Zgierz, CKD, MDK, MOK
- zajęcia sprawnościowe, m.in. "trójkąt" z żerdzi, wchodzenie po skrzynkach, zabawy
 
PIKNIK PARKU KULTUROWEGO "MIASTO TKACZY"
16.09. (niedziela) od godz. 12.00
Park Kulturowy Miasto Tkaczy (ul. ks. Sz. Rembowskiego 4)
- godz. 12.00 - występ zespołu Akademia Dźwięku
- godz. 12.30 - występ zespołu Sposób na Nudę
- godz. 12.50 - konkurs dla dzieci o Mieście Tkaczy
- godz. 13.00 - występ zespołu Metamorfoza
- godz. 13.30 - występ Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta"
- godz. 15.00 - koncert zespołu 2'loan
- godz. 16.00 - konkurs dla dorosłych z wiedzy o Mieście Tkaczy
- godz. 17.00 - koncert zespołu Raggafaya
- godz. 19.00 - koncert zespołu Dżem
 
Ponadto: jarmark wyrobów rękodzielniczych i nie tylko, gastronomia, animacje gier i zabaw dla dzieci – CKD, impreza klubowa w restauracji ul. Henryka Dąbrowskiego 20.
Informacja pochodzi ze strony internetowej Urzędu Miasta Zgierza
 
WYRÓŻNIENIA DLA ZASŁUŻONYCH
 
W dniu 9 września br. w trakcie Dożynek Gminno- Parafialnych w Modlnej (gmina Ozorków) zostały wręczone odznaczenia państwowe. Wśród odznaczonych znaleźli się: Zofia Bielawska – Brązowy Krzyż Zasługi i Jerzy Majer – Medal Złoty za Długoletnią Służbę. Odznaczenia wręczał wicewojewoda łódzki – Paweł Bejda i wójt Gminy Ozorków– Władysław Sobolewski.
Zofia Bielawska jest bezpartyjną radną Rady Powiatu Zgierskiego, członkiem Klubu Radnych SLD, a Jerzy Majer jest członkiem SLD w Ozorkowie.
 
LEWICOWY DEKALOG EDUKACYJNY
 
Państwa Unii Europejskiej, w tym Polska, zobowiązały się do budowy społeczeństwa opartego na wiedzy. Społeczeństwo to opiera się na trzech filarach:
1. Edukacja, czyli przekazywanie wiedzy.
2. Nauka, czyli tworzenie wiedzy.
3. Innowacje, czyli wykorzystywanie wiedzy.
Bez pierwszego z tych trzech filarów, dwa następne nie mogą istnieć.
Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje więc:
LEWICOWY DEKALOG EDUKACYJNY
I. Państwo jest odpowiedzialne, za jakość, poziom i finansowanie edukacji.
II. Równe szanse edukacyjne dla każdego dziecka - bez względu na zamożność rodziców i miejsce urodzenia.
III. Państwo zapewnia wychowanie przedszkolne dla wszystkich dzieci.
IV. Ośmioklasowa szkoła podstawowa zamiast gimnazjów.
V. Rozwój szkolnictwa zawodowego prowadzonego razem z pracodawcami dostosowanego do potrzeb lokalnego i krajowego rynku pracy.
VI. Wzrost poziomu finansowania oświaty do 3 proc. PKB.
VII. Zamiast likwidacji szkół mniejsza liczba dzieci w klasach i poprawa jakości kształcenia.
VIII. Zamiast zwolnień nauczycieli oferta prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i wyrównawczych.
IX. Rozwój socjalnych funkcji szkoły: stołówki, dożywianie, gabinety medyczne, wypoczynek i sport dla dzieci i młodzieży.
X. Zapewnienie uczniom podręczników (oraz e-podręczników) - obowiązkiem szkoły i państwa, a nie rodziców. Przygotowanie nauczycieli do nowych metod nauczania.
 
Wyróżnienia dla działaczy TKKF
 
Miłą, sportową uroczystością rozpoczęła się 30 sierpnia 2012r. sesja Rady Miasta Zgierza. W tym roku mija 55 lat od założenia w Polsce Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Najniższym ogniwem w TKKF jest ognisko. Tak się zbiegło, że w Zgierzu - w 1977 roku zostało założone jedno z najstarszych ognisk TKKF - jest to Ognisko "Atlas", które obchodzi 35 - lecie.
Na wniosek Zgierskiego TKKF, przy poparciu Zarządu Wojewódzkiego TKKF Zarząd Główny TKKF przyznał wyróżniającym się członkom Złote Odznaki 55-lecia TKKF "Za Zasługi". Otrzymali je:
1. Grzegorz Maciński - Prezes Ogniska TKKF "Atlas"
2. Jarosław Jaczyński
3. Stefan Grzegorek
4.Tadeusz Krzaczek
5. Eugeniusz Grzelak
6. Dariusz Łastowski
7. Maciej Żurek
8. Alicja Żurek
9.Zbigniew Celeda
10. Ryszard Moroz
Odznaki wręczał w asyście prezydenta Zgierza i przewodniczącego Rady Miasta wiceprezes ZW TKKF Lucjan Kołada. Prezes ZTKKF wręczył okolicznościową plakietę z podziękowaniami za 35- letnią pracę i życzeniami dalszych sukcesów w pracy sportowo- rekreacyjnej na rzecz mieszkańców Zgierza.
Prezes Ogniska TKKF "Atlas" Grzegorz Maciński przybliżył historię Ogniska i podziękował wszystkim, którzy pomagają w pracy Ogniska.
Prezes ZTKKF
Stanisław Giernalczyk
 
Z kroniki policyjnej
 
Amator cudzej siatki zatrzymany na gorącym uczynku
 
31 sierpnia około godz. 19.20 policjanci patrolujący ulice Zgierza zauważyli idącego ul. Gałczyńskiego mężczyznę ciągnącego za sobą zwiniętą siatkę ogrodzeniową, który zmierzał w kierunku znajdującego się nieopodal punktu złomu. Czujny nos policjantów podpowiadał, że siatka może pochodzić z kradzieży dlatego postanowili sprawdzić tożsamość mężczyzny. Mężczyzna początkowo nie potrafił wyjaśnić skąd ma siatkę. Po chwili jednak przyznał, że ukradł ją z terenu byłych zakładów mieszczących się przy ul. Aleksandrowskiej. Dodatkowo okazało się, że tego dnia oprócz wspomnianej siatki, z terenu zakładów skradł jeszcze dwie podobne rolki, które sprzedał w punkcie skupu metali. 42 – latek został zatrzymany i przewieziony do zgierskiej jednostki policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2, 40 promila alkoholu. 42 – latek odpowie za kradzież za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Myśleli, że są bezkarni
 
Myśleli, że są bezkarni. Tymczasem „oko policyjne” wyśledziło ich wybryk na znanym serwisie internetowym. Do Wydziału Kryminalnego zgierskiej komendy wpłynęło pismo z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wraz z materiałem filmowym oraz ustaleniami Wydziału Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego KGP
w Warszawie dotyczącymi osoby, która zamieściła w znanym serwisie internetowym film przedstawiający pobicie mężczyzny przez grupę młodych ludzi. Według ustaleń funkcjonariuszy z KGP osoba, która zamieściła film jest mieszkańcem Zgierza posiadającym ustalony przez policjantów nr IP komputera. Z dodatkowych danych wynikało, że film pojawił się w serwisie 6 lipca około godz. 21.
Zgierscy policjanci z Wydziału Kryminalnego ustalili, że film został zamieszczony przez 22 - letniego zgierzanina. Podczas rozmowy tłumaczył policjantom, że film przedstawiający, jak sam określił, konflikt pomiędzy grupą młodych ludzi, otrzymał na swój telefon poprzez łącze bluetooth od znajomego. Po kilku dniach przeniósł materiał filmowy na swój komputer a następnie zamieścił w serwisie internetowym, który umożliwia bezpłatne umieszczanie i oglądanie filmów.
Policjanci po dokładnej analizie zebranego w sprawie materiału ustalili, że osobą pokrzywdzoną jest 21 - letni mieszkaniec Zgierza, który 30 sierpnia złożył oficjalne zawiadomienie w tej sprawie. Dzień później wszyscy sprawcy pobicia zostali zatrzymani. Dwóch mężczyzn w wieku 22 i 23 lat i 17 – letnia kobieta usłyszeli zarzut pobicia za co grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. Wszyscy przyznali się do popełnia przestępstwa i skorzystali z prawa dobrowolnego poddania się karze.
 
Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionej 32 – latki
 
Zgierscy policjanci w ciągu niespełna trzech godzin odnaleźli zaginioną kobietę. 4 września około godz. 21.30 do zgierskiej jednostki policji wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu chorej i niedowidzącej 32-letniej kobiety, która około godz. 9.00 rano wyszła z miejsca zamieszkania i nie było z nią żadnego kontaktu. Policjanci dysponujący fotografią zaginionej ruszyli na poszukiwania. Sprawdzone zostały wszystkie szpitale w Łodzi i Zgierzu. Podjęto wszelkie czynności policyjne zmierzające do ustalenia ewentualnego miejsca pobytu kobiety. Kilka minut po północy policjanci patrolujący ul. Sieradzką w Zgierzu zauważyli kobietę, która odpowiadała rysopisowi zaginionej. Rozpoznała ją matka, która również uczestniczyła w poszukiwaniach. Na miejsce zostało wezwane pogotowie, które przewiozło wylęknioną i zdenerwowaną 32-latkę na oddział do jednego ze szpitali w Łodzi.
 
Poważny wypadek na drodze nr 702
 
Zgierscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego do którego doszło 4 września 2012r. około godz. 20.40 na drodze wojewódzkiej nr 702 w Dąbrówce Wielkiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 31-letni kierujący seatem toledo jadąc z Białej w kierunku Zgierza nie zachował szczególnej ostrożności podczas wyprzedzania i doprowadził do wypadku. W momencie gdy seat znajdował się już na lewym, przeciwległym pasie ruchu, 31-latek zauważył jadący z naprzeciwka samochód fiat ducato. Aby uniknąć czołowego zderzenia z fiatem, kierowca seata zjechał z jezdni na lewe pobocze i prawym bokiem pojazdu uderzył w przydrożne drzewo. Siła uderzenia spowodowała, że seat toledo rozerwał się na dwie części, a 31-latek wypadł z auta. Nieprzytomnego kierowcę seata z ciężkimi obrażeniami przewieziono do szpitala w Zgierzu. Analiza pobranej do badań krwi odpowie w jakim stanie znajdował się kierowca seata.
 
Kolejna inwestycja współfinansowana z środków Unii Europejskiej w Zgierzu
 
Projekt „Uzupełnienie brakujących elementów uzbrojenia technicznego terenu inwestycyjnego Parku Przemysłowego Boruta Zgierz” otrzymał 80,67 % możliwych punktów po ocenie merytorycznej i zajął drugie miejsce w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 Oś priorytetowa III Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość. Kwota dofinansowania z RPO WŁ to 2.484.731,99 zł, co stanowi 65% kosztów kwalifikowanych w ramach projektu, w tym również refundacje wydatków poniesionych w latach 2007-2009.
Całkowita wartość projektu - 3.859.564,62 zł
30 sierpnia 2012 r. została zakończona ocena wniosków o dofinansowanie, pod względem zgodności z kryteriami merytorycznymi, złożonych w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 Oś priorytetowa III Gospodarka, innowacyjność. Wniosek złożony przez Gminę Miasto Zgierz otrzymał, aż 80,67% punktów, co klasyfikuje go na 2 pozycji najwyżej ocenionych projektów wraz z projektem Radomska i Tomaszowa Mazowieckiego.
Projekt realizowany będzie w ramach REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO NA LATA 2007-2013 OŚ PRIORYTETOWA III: GOSPODARKA, INNOWACYJNOŚĆ, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Działanie III. 4 Rozwój otoczenia biznesu
Przedmiotem projektu jest uzupełnienie brakujących elementów uzbrojenia technicznego terenu inwestycyjnego "Parku Przemysłowego Boruta Zgierz".
Realizacja projektu obejmuje przeprowadzenie prac studyjno-koncepcyjnych, jak i inwestycje w zakresie budowy niezbędnej dla funkcjonowania terenu inwestycyjnego infrastruktury technicznej, w szczególności kanalizacji sanitarnej i deszczowej:
1. Prace studyjno-koncepcyjne
2. Uzbrojenie terenów inwestycyjnych:
- Budowa kanalizacji sanitarnej na terenie Parku Przemysłowego Boruta Zgierz
- Budowa kanalizacji deszczowej na terenie Parku Przemysłowego Boruta Zgierz
Pośrednimi beneficjentami projektu będą wszyscy mieszkańcy miasta Zgierz oraz podmioty gospodarcze z jej terenu - jego realizacja doprowadzi, bowiem do poprawy infrastruktury technicznej na obszarze Parku Przemysłowego Boruta Zgierz oraz do wzrostu jego atrakcyjności inwestycyjnej i poprawy stanu środowiska naturalnego.
Realizacja projektu polegająca na uzupełnieniu brakujących elementów uzbrojenia technicznego terenu inwestycyjnego "Parku Przemysłowego Boruta Zgierz", w szczególności sieci kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej, wpłynie na rozwój aktywności gospodarczej w rejonie miasta Zgierza jak również, spowoduje zwiększenie zainteresowania potencjalnych inwestorów możliwościami lokalizacji zakładów produkcyjno-usługowych, zdynamizowane faktem istnienia w pobliżu rozwijającej się ŁSSE. Obecnie brak przygotowanych terenów przemysłowych stanowi barierę w rozwoju Parku Przemysłowego Boruta Zgierz, wpływa ujemnie na poziom bezrobocia i obniża atrakcyjność tego obszaru dla nowych potencjalnych inwestorów.
Informacja pochodzi ze strony internetowej Urzędu Miasta Zgierza
 
Wrześniowa Historia Gminy Zgierz
 
W ostatnią niedzielę tj. 09.09.2012 na terenie gminy Zgierz odbyło się kilka imprez o charakterze historyczno-patriotycznym m.in. Rajd Pieszy i Rowerowy zorganizowany przez PTTK, uroczystość upamiętniająca poległych żołnierzy na cmentarzu wojskowym w Białej koło Zgierza oraz widowisko historyczne - rekonstrukcja walk 28 pułku Strzelców Kaniowskich z września 1939 roku, które miało miejsce na poligonie wojskowym w Jeżewie.
Imprezy upamiętniły wybuch II Wojny Światowej i walki obronne Wojska Polskiego w naszym regionie. Dla Stowarzyszenia Historycznego – „Strzelcy Kaniowscy” rekonstrukcja nocnych walk pod Kęblinami była kolejnym etapem odtworzenia historycznego szlaku bojowego 28 pułku z września 1939 roku.
Zorganizowanie obchodów rocznicowych wybuchu II Wojny Światowej umożliwiło mieszkańcom gminy Zgierz poznanie przeszłości swego regionu i wsparło ich integrację.
Pozwoliło również na wytworzenie poczucia więzi z terenem na którym zamieszkują oraz wykształcenie tożsamości regionalnej, poprzez poznanie historii gminy i wydarzeń
w których udział brali nasi przodkowie.
Patronat Honorowy nad imprezami objęli:
- Zdzisław Rembisz – Wójt Gminy Zgierz
- Iwona Wieczorek – Prezydent Miasta Zgierza.
Organizatorzy:
- Urząd Gminy Zgierz
- Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej
- 31. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zgierzu
- Sekcja Kolarska „Szwadron” im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy Oddziale PTTK w Ozorkowie
- Oddział Zgierski PTTK
- Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”
- Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zgierza
- Muzeum Miasta Zgierza.
Oprócz wyżej wymienionych w imprezie udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z regionu łódzkiego. Widowisko historyczne przyciągnęło ponad 1000 widzów co dobitnie świadczy o sukcesie przedsięwzięcia i zainteresowaniu mieszkańców naszego regionu historią.
Michał Kaniowski
 
E-podręcznik – co to jest?
 
* W ramach projektu „e-podręczniki do kształcenia ogólnego” (będącego częścią pilotażowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Cyfrowa Szkoła”) powstanie 18 e-podręczników do 14 przedmiotów oraz 2500 materiałów będących uzupełnieniem podręczników. E-podręczniki będą przeznaczone do wykorzystania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych;
* Wszystkie e-podręczniki powstaną do 2015r.;
* E-podręcznik to więcej niż elementarz do czytania na ekranie komputera. To innowacyjny multimedialny podręcznik, wciągający i interaktywny. Oprócz tekstu będzie zawierał filmy, interaktywne obrazy i ćwiczenia. Dzięki temu, że e-podręcznik będzie ciekawszy i bardziej motywujący, przyczyni się do lepszego przyswajania wiedzy przez dzieci;
* Za stworzenie podręczników odpowiedzialny jest podległy MEN Ośrodek Rozwoju Edukacji. Nad stworzeniem e-podręczników będą pracowały uczelnie wyższe, w tym Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu we współpracy z ekspertami;
* E-podręcznik nie będzie obowiązkowy, będzie stanowił uzupełnienie istniejącej na rynku oferty podręczników przygotowanych przez komercyjnych wydawców edukacyjnych. Nauczyciele mogą zdecydować się na wykorzystywanie e-podręcznika także obok tradycyjnego papierowego wydawnictwa;
* E-podręczniki będą dostępne poprzez specjalną stronę internetową i będą działać także w trybie offline. E-podręczniki są zaprojektowane tak, żeby działały bez problemu na wszystkich typach urządzeń - tabletach, netbookach, notebookach, komputerach stacjonarnych, a nawet smartfonach;
* E-podręczniki i towarzyszące im materiały stanowią tzw. Otwarte Zasoby Edukacyjne (OZE), które dostępne są na wolnych licencjach. Oznacza to, że są darmowe i dostępne dla wszystkich, którzy chcą się z nich uczyć, a także dowolnie je modyfikować i wykorzystywać;
* Stosowanie Otwartych Zasobów Edukacyjnych jest rekomendowane przez Radę Europy jako metoda zwalczania wykluczenia i wyrównywania szans edukacyjnych. Ich tworzenie zalecane jest także przez UNESCO, które w 22.06.2012r. podczas Kongresu Otwartych Zasobów Edukacyjnych w Paryżu, przyjęło Deklarację Paryską – strategiczny dokument, który ma pomóc rządom w tworzeniu polityki edukacyjnej opartej na otwartości. Polski projekt „Cyfrowa Szkoła” wpisuje się w tę politykę, co potwierdził m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej, w odpowiedzi na list polskich wydawców edukacyjnych w lipcu br.;
* E-podręczniki coraz szerzej wykorzystywane są na całym świecie. Podobne do „Cyfrowej Szkoły” projekty pilotażowe przeprowadzono m.in. we Francji, Islandii i Grecji, a na większą skalę z e-podręczników uczą się regularnie dzieci w Kalifornii, amerykańskim stanie o populacji porównywalnej z Polską;
* E-podręczniki zostaną przetestowane przez 402 szkoły zlokalizowane w całej Polsce, które uczestniczą w pilotażowym programie „Cyfrowa Szkoła”. Projekt zakłada uprzednie przeszkolenie nauczycieli do nauczania z wykorzystaniem e-podręczników.
 
Propozycje SLD dotyczące infrastruktury
 
Naszym zdaniem infrastruktura jest podstawą tkanki społecznej, naszego bytu. Tam, gdzie nie było infrastruktury, nie było też rozwoju cywilizacyjnego”. – mówił w trakcie ubiegłorocznej kwietniowej Konferencji Programowej SLD „Infrastruktura powinnością państwaposeł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki.
Niestety ostatnie miesiące dowiodły, że rządowe plany utrzymania wysokiego tempa inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową, ogłoszone w roku 2011 są w najlepszym wypadku zagrożone. Przed czym ostrzegaliśmy wielokrotnie w przeszłości. Dziś mamy do czynienia z upadkami kolejnych dużych spółek budowlanych. W ślad za tym idą masowe upadłości ich dostawców, podwykonawców i usługodawców.
Rząd od dawna wiedząc o tym, zdecydował się reagować zbyt późno, gdy dla wielu firm i tysięcy ich pracowników niewiele można było zrobić. Bankructwo spółek Dolnośląskie Surowce Skalne i PBG pociągnęło za sobą nie tylko upadłość mniejszych podmiotów, ale też utratę zaufania do branży budowlanej przez sektor bankowy, co oznacza, że w najbliższych latach instytucje finansowe niechętnie będą kredytowały ten sektor gospodarki.
Powody tego stanu są znane. W ostatnich latach polski rynek budowlany należał do najbardziej konkurencyjnych w Europie. Spółki startujące w organizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przetargach oferowały rażąco niskie ceny, po to by wygrać kontrakt. Liczono na renegocjacje zapisanych w umowach warunków, do których jak wiemy nie doszło.
Przerzucano więc koszty na dostawców i podwykonawców, którym zwyczajnie nie płacono. Jeśli dodamy do tego znaczny wzrost cen materiałów i paliw stanie się jasne, że część kontraktów na budowę dróg i autostrad „w związku z EURO 2012” była od początku nierealna. Przed czym wielokrotnie ostrzegał wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Wiesław Szczepański.
Rząd, a zwłaszcza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie mogą dziś twierdzić, że o tym nie wiedzieli. Problemy te, już w roku 2010 były opisywane przez media. Niestety rząd nie wyciągnął wniosków i nie podjął koniecznych działań. W najbliższych latach przyjdzie nam zmierzyć się ze skutkami owej bezczynności.
Inwestycje w infrastrukturę należą nie tylko do najniezbędniejszych ze względu na potrzeby godnego życia ludzi, rozwijającej się gospodarki, ale też tworzą miejsca pracy i zapewniają państwu wpływy z podatków. Polska jest dziś jedynym europejskim krajem, w których budowa dróg i autostrad nie tylko nie przyniosła zaangażowanym w ten proces firmom zysków, lecz doprowadziła wiele z nich do upadku. Co gorsza rząd nie przedstawił dotychczas żadnego realnego planu wyjścia z tej sytuacji.
W rządowym programie budowy dróg i autostrad przyjętym przez Radę Ministrów w styczniu 2011 roku zapisano, że do roku 2015 na realizację zadań z listy zadań priorytetowych zostanie przeznaczone 82,8 mld zł.
Do roku 2013 – według rządowych planów:
Miała powstać sieć autostrad o łącznej długości ok. 810,4 km.
Sieć dróg ekspresowych o łącznej długości 782,5 km.
26 obwodnic drogowych o łącznej długości 203 km. Poprawie miał też ulec poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dziś wiemy, że osiągnięcie tych celów wydaje się nierealne. Na zbyt wielu odcinkach budowanych dróg i autostrad prace zostały wstrzymane z powodu kłopotów finansowych lub ogłoszenia upadłości przez wykonawców.
Co gorsza poważnie zagrożone są też plany inwestycji kolejowych. Okazuje się, że patologie, które miały miejsce przy przetargach drogowych pojawiły się w tym obszarze. Znów słychać o przetargach w których proponowane są rażąco niskie ceny. Za kilka lat okaże się, że z ambitnych planów modernizacji połączeń kolejowych niewiele wyszło. Dziwi brak reakcji resortu infrastruktury na te zjawiska.
dokończenie w następnym numerze TZ
 
Nie tylko dla Łasuchów
 
ANI MAŁE CO NIECO...
 
Tak jak obiecałam w poprzednim TZ dzisiejszy przepis to przepis na wspaniałą szarlotkę. Tym bardziej, że dojrzały antonówki, bo boikenów ani renet jeszcze nie ma, a właśnie te odmiany jabłek najlepiej używać do tego pysznego ciasta.
 
40 dag mąki krupczatki,
25 dag masła,
20 dag cukru
3 łyżki cukru waniliowego,
2 żółtka,
mała paczka rodzynek,
4 łyżki rumu (lub 4 łyżki wody i ¾ zapachu rumowego),
1 kg jabłek,
7,5 dag płatków migdałowych,
10 dag cukru pudru,
5 łyżek wódki (najlepiej z jabłek),
10 dag zmielonych orzechów laskowych (lub migdałów lub w ostateczności ziaren słonecznika),
1 łyżka śmietanki 30%,
szczypta soli.
 
Z mąki, orzechów, masła, 15 dag cukru, 1 łyżki cukru waniliowego, 2 łyżek wódki, śmietany, żółtek i soli zagniatamy ciasto. Musimy zrobić to szybko, schładzając dłonie w bardzo zimnej wodzie. Zagniecione ciasto odkładamy do lodówki na co najmniej 1 godz.
W tym czasie przygotowujemy nadzienie szarlotki. Rodzynki moczymy w gorącej wodzie ok. 30 min. Następnie odlewamy wodę i zalewamy je rumem. Myjemy i obieramy ze skórki jabłka, usuwamy gniazda nasienne i ścieramy je na dużych oczkach na tarce. Do jabłek dodajemy rodzynki, pozostały cukier i cukier waniliowy, oraz 5 dag migdałów.
¾ schłodzonego ciasta rozwałkowujemy (najlepiej na papierze) i wkładamy do wyłożonej papierem do pieczenia okrągłej formy (śr. 24 cm). Pamiętajmy o wyłożeniu brzegów ciasta, bo będziemy sklejać tę warstwę z warstwą wierzchnią ciasta. Na ciasto wykładamy przygotowaną wcześniej masę jabłkową i przykrywamy pozostałą, też rozwałkowaną częścią ciasta. Sklejamy brzegi i wkładamy do nagrzanego do temperatury 200° C piekarnika i pieczemy godzinę.
Cukier puder ucieramy z pozostałą wódką. Lukrujemy ciasto i posypujemy płatkami migdałowymi. Najlepiej utrzemy lukier w makutrze. Albo po prostu posypujemy ciasto cukrem pudrem.
Smacznego. Anna Jahns
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Menu
Start
Aktualności
Galeria